پیغام خطا

  • Notice: Undefined index: field_term در include() (خط 13 در /home/joyzar/domains/joyzar.ir/public_html/sites/all/themes/joyzar/node--weblog.tpl.php).
  • Notice: Undefined index: field_rutitr در include() (خط 28 در /home/joyzar/domains/joyzar.ir/public_html/sites/all/themes/joyzar/node--weblog.tpl.php).
  • Notice: Undefined index: field_largimage در include() (خط 35 در /home/joyzar/domains/joyzar.ir/public_html/sites/all/themes/joyzar/node--weblog.tpl.php).
  • Notice: Undefined index: field_tags در include() (خط 49 در /home/joyzar/domains/joyzar.ir/public_html/sites/all/themes/joyzar/node--weblog.tpl.php).

تازه ترین مطالب

پربیننده ترین مطالب

کد مطلب: 15872
تاریخ انتشار: 7. مرداد 1395 - 0:37
وبلاگ نوشته است:

امام على "علیه السلام" در نامه اى به مالك اشتر در این خصوص توصیه هایى فرمودند: براى كسانى كه مى خواهند بر سازمان با همه پیچیدگى هایش، مدیریت كنند و وظایف و نقش هاى متعدد و مختلف خود را ایفا نمایند، باید ابتدا مدیریت و نظارت بر نفس خود را آموخته و بدان خوى گرفته باشند و توانسته باشند وظایفى چون برنامه ریزى، سازمان دهى، نظارت و ارزشیابى و هماهنگى امور زندگى و استفاده مطلوب از امكانات را در رشد خود به كار گیرند و زندگى موفقى را ارائه دهند.

 

حضرت على "علیه السلام" براى مهار نفس توصیه هاى متعددى دارند كه شامل موارد زیر مى شود:

 

- و او را امر مى فرماید كه نفس خود را هنگام شهوات و خواهش ها فرونشاند و هنگام سركشى ها آن را بازدارد. روایت است كه رسول اكرم "صلی الله علیه و آله" فرمودند: بالاترین جهاد، جهاد كسى است كه با نفس خود كه با اوست جهاد كند.

- و بر هوا و خواهش خود مسلط باش و به نفس خویش از آنچه برایت حلال و روا نیست، بخل بورز.

- هرگاه سلطنت و حكومت برایت عظمت و بزرگى یا كبر و خود پسندى پدید آورد، به بزرگى پادشاهى خدا كه فوق توست، به توانایى او نسبت به خود به آنچه از جانب خویش بر آن توانا نیستى بنگر كه این نگریستن كبر و سركشى تو را فرومى نشاند و سرفرازى را از تو باز مى دارد و از عقل و خردى كه از تو دور گشته به سویت برمى گردد.

- و بپرهیز از خود پسندى و تكیه بر چیزى كه تو را به خود پسندى وا دارد و از این كه دوست بدارى مردم تو را بسیار بستایند.

ارسال نظر
تقویم 6 ماهه اول هیئت کوهنوردی ایوان در سال 95
خبرگزاری فارس
خبرگزاری ایرنا
شبکه اطلاع رسانی دانا
هواشناسی ایلام
به کانال تلگرامی "خبرنامه جویزر" بپیوندید
تابناک ایلام
موسسه خیریه نسیم وصال
دفتر مقام معظم رهبری
پذیرش آگاهی های تبلیغاتی/ اینجا محل تبلیغات شما است