تازه ترین مطالب

پربیننده ترین مطالب

کد مطلب: 27053
تاریخ انتشار: 19. ارديبهشت 1397 - 6:54
رئیس اداره میراث فرهنگی ایوان گفت:
20 اثر باستانی ایوان در انتظار ثبت ملی
رئیس اداره میراث فرهنگی ایوان گفت:20 اثر باستانی در شهرستان ایوان سال 96 شناسایی شد که برای مستند سازی و ثبت در فهرست آثار ملی نیازمند اعتبارات است.

به گزارش پایگاه خبری جویزر،" اکبر چراغی "؛رئیس اداره میراث فرهنگی ایوان، در این خصوص گفت: جذب اعتبارات برای ثبت آثار باستانی شناسایی شده در ایوان خرداد ماه امسال در کمیته برنامه ریزی شهرستان مورد بررسی قرار می گیرد.

 

اکبر چراغی افزود: اعتبار لازم برای تشکیل پرونده هر اثر با توجه به شرایط صعب العبور بودن و بازدیدهای میدانی توسط کارشناسان باستان شناسی منطقه متفاوت است اما به صورت تقریبی 40 تا 50 میلیون ریال برآورد می شود.

 

وی با بیان اینکه ثبت نشدن آثار تاریخی این شهرستان و نداشتن پرونده ثبت باعث تخریب و تهدید آثار ملی می شود، یادآور شد: اعتبارات برای ثبت این آثار از محل منابع استانی تامین می شود اما سال 96 بودجه ای به این اداره اختصاص نیافت.

چراغی تاکید کرد: آثار تاریخی در صورت شناسایی مورد حفاظت قرار می گیرد ولی با این وجود امکان تعرض و دست درازی از سوی حفاران غیر مجاز یا مالکان خصوصی که این آثار در اراضی آنها قرار گرفته وجود دارد.

 

رئیس اداره میراث فرهنگی ایوان گفت: برای شناسایی و ثبت این آثار پیگیری های لازم برای جذب اعتبار از طریق مسئولان شهرستان صورت گرفته است و امیدواریم امسال این آثار در فهرست ملی ثبت شوند.

 

وی به اثر معنوی تنگه کوشک اشاره کرد و افزود: این اثر نیز در فهرست آثار ملی قرار گرفته و به محض تکمیل شدن پرونده از سوی دستگاه های مرتبط تلاش خواهیم کرد تا در تقویم آثار معنوی ملی به ثبت برسد.

 

انتهای پیام/

ارسال نظر
تقویم 6 ماهه اول هیئت کوهنوردی ایوان در سال 95
خبرگزاری فارس
خبرگزاری ایرنا
شبکه اطلاع رسانی دانا
هواشناسی ایلام
به کانال تلگرامی "خبرنامه جویزر" بپیوندید
تابناک ایلام
موسسه خیریه نسیم وصال
دفتر مقام معظم رهبری
پذیرش آگاهی های تبلیغاتی/ اینجا محل تبلیغات شما است