تازه ترین مطالب

پربیننده ترین مطالب

کد مطلب: 26523
تاریخ انتشار: 30. بهمن 1396 - 6:11
جویزر از نبض ناموزون بازار اجاره مسکن گزارش می دهد؛
نظارت حلقه گمشده بازار مسکن ایوان
نبود نظارت بر بازار مسکن شهرستان ایوان باعث مشکلاتی برای اجاره نشین ها و شهروندان شده است .

پایگاه خبری جویزر،یکی از اساسی‌ترین مشکلات حوزه مسکن در شهرستان ایوان  را می توان عدم جهت تعیین نرخ اجاره بهای منازل استیجاری و مغازه ها در این شهرستان بیان کرد چرا که صاحب خانه ها به میل خود اقدام به تعیین مبلغ اجاره بهای منازل استیجاری خود می کنند.

 

 

این روزها خريد و اجاره مسکن رويايی برای قشر متوسط و کم درآمد جامعه شده است. اگر سری به بنگاه های معاملات ملکي در ایوان  بزنيد به سادگی وضعيت اسفناک بازار رهن و اجاره و خريد مسکن را درک خواهيد کرد.

 

 

متاسفانه هیچ‌گونه مرجع رسیدگی جهت نرخ‌گذاری منازل اجاره‌ای با توجه به وضعیت ساخت و ساز، انشعابات آب، برق، گاز وتلفن و سایر امتیازات یک مسکن مناسب وجود ندارد و هر کسبه هر قیمتی که خواست تعیین نرخ می‌کند و به همین  واسطه راهی به جز پذیرش نرخ صاحب خانه ندارند و نکته جالب‌تر اینکه بعضی اوقات صاحب‌خانه از عقد قرارداد در بنگاه‌ها واسطه پرداخت هزینه بنگاهی خودداری می‌کنند.

 

 

از طرفی دیگر صاحبان منازل و مغازه‌های استیجاری در سطح شهر ایوان در بازه های زمانی متفاوت  ضمن فشار بر مستاجران نسبت به پرداخت سرقفلی یا همان پول پیش و حتی افزایش نرخ اجاره بهای منازل و یا مغازه‌های خود را مطالبه می‌کنند که مستاجر راهی به جز پذیرش این بار سنگین نخواهد داشت.

 

 

اگر پای درد دل هر کدام از اجاره نشینهای جویای خانه با قیمت مناسب بنشینیم داستانهای بسیاری در مورد بی انصافی برخی صاحب خانه ها در تعیین اجاره بها دارد که البته صاحب خانه های منصفی وجود دارند که یافتن آنها این کوچه گردیهای طولانی هر روزه را می طلبد و شاید برای بعضی ها غیر ممکن باشد.

 

 

 

نرخهای اجاره در دو سه سال اخیر آنقدر تغییرات شدید و افزایش نجومی داشته است که اکثر جویندگان را انگشت به دهان و مبهوت کرده است و هر چند در سالهای قبل بالا بودن اجاره ها فقط مختص منازلی بود که در خیابان های اصلی شهر بودند اختصاص داشت ولی موضوع قابل توجه افزایش بی رویه اجاره بها در محله های حومه شهر و درخواست پول پیشهایی(رهن) بسیار بالا و کرایه های هایی است که خارج از تعرفه های موجود از سوی موجران وضع شده که از عهده بسیاری از اجاره نشینها خارج است.

 

 

خبرنگار اجتماعی پایگاه خبری جویزر به این موضوع پرداخته است.

 

 

اسماعیلی ، یکی از مستاجران شهر ایوان  در گفتگو با خبرنگار ما با اشاره به عدم نظارت بر روی بنگاه ها و قیمت اجاره بهاها در این شهرستان، گفت: نبود ضابطه ای خاص در تعیین نرخ های اجاره بها و رهن برای صاحب خانه ها و عدم نظارت دستگاه های مربوطه موجب شده است تا مستاجرین ایوانی در فشار مضاعف قرار بگیرند.

 

 

وی اظهار کرد: گویا گردباد اجاره بها و رهن منازل محله و بالا و پایین شهر نمی شناسد و این مردم هستند که بنا بر مقتضیات، مشکلات مالی و خواسته های خود نرخ اجاره مسکن را تعیین می کنند و اگر هم اعتراضی از طرف مستاجرین به نرخ بالای آنها شود، با جواب اینکه "مستاجری، خوش نشینی است" مواجه می شوند.

 

 

این مستاجر افزود: اما آیا واقعاً نرخ های امروزی، اجاره های آنچنانی و رهن های با این قیمت آن هم در شهرستانی با چنین  امکانات رفاهی جز استرس چیزی را برای مستاجرین باقی گذاشته است؟!

 

 

اسماعیلی تصریح کرد: افزایش قیمت اجاره بها در حالی سر به فلک می کشد که مستاجران تشنه تدبیر مسئولان و ارائه راهکاریی برای خلاصی از قیمت کمرشکن اجاره هستند اما تاکنون هیچ تدبیری در این زمینه اندیشیده نشده است.

 

 

وی ادامه داد:عدم نظارت و یا نبود نظارت صحیح بر بنگاههای معاملاتی یکی از معضلات بزرگ این شهرستان است که برخی اوقات همین ضعف در نظارت منجر به افزایش قیمت و افزایش اجاره بهای املاک می شود.

 

 

این مستاجر عنوان کرد: به نظر می رسد در پاره ای از اوقات بنگاه داران یا ازروی اطلاع و به جهت کسب سود و حق کمیسیون بیشتر یا از روی ناآگاهی در افزایش اجاره بهای منازل مسکونی تاثیر گذار هستند و قتی این نکته که بنگاه نباید با افزایش قیمت موافقت کند را به این صنف متذکر می شویم در پاسخ به این مسئله صاحب ملک است که قیمت را مشخص می کند و او هر قیمتی عنوان کند ما هم آن را به متقاضی ارائه می کنیم مواجه می شویم که این به هیچ عنوان استدلال درست و منطقی نیست و بنگاه داران به عنوان واسطه ای که این معامله را پیوند می دهند نباید با هر قیمتی موافقت کنند و خود این مسئله را گوشزد نمایند.

 

 

وی تصریح کرد:هر چند تا کنون گام مفیدی از سوی مسئولین در زمینه نرخ اجاره بها و نظارت بر آن برداشته نشده است اما هنوز چشم مستاجران به حرکتی از سوی مسئولین در این زمینه است و ضرورت توجه مسئولین به برنامه ریزی مناسب در این مورد و تعیین ملاکی در تعیین این اجاره های سنگین از سوی محتکران  و سوداگران مسکن و از سوی دیگر توجه به وضعیت مستاجران که اکثرا از قشر کم درآمد هستند را اصلی ترین راه برون رفت از مشکل می دانند و هر چند چشم امید مستاجرین از انصاف در بازار مسکن تقریبا قطع شده اما هنوز کور سویی از امیدشان به چاره اندیشی مسئولین است که می توانند با تدابیر لازم  در رابطه با این موضوع تاثیر گذار باشند.

 

 

 

انتهای پیام/

ارسال نظر
تقویم 6 ماهه اول هیئت کوهنوردی ایوان در سال 95
خبرگزاری فارس
خبرگزاری ایرنا
شبکه اطلاع رسانی دانا
هواشناسی ایلام
به کانال تلگرامی "خبرنامه جویزر" بپیوندید
تابناک ایلام
موسسه خیریه نسیم وصال
دفتر مقام معظم رهبری
پذیرش آگاهی های تبلیغاتی/ اینجا محل تبلیغات شما است