تازه ترین مطالب

کد مطلب: 26316
تاریخ انتشار: 17. بهمن 1396 - 6:46
یاسمی ازبزرگان شهرستان ایوان از سختی ها و خاطرات پیروزی انقلاب اسلامی در شهرایوان می گوید.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جویزر،دوران پر تلاطم انقلاب شکوهمند ایران اسلامی برای تمام مبارزین از خاطرات تلخ و شیرین لبریز است ، خاطراتی که گاه با آن اشک ریخته و گاه فریادهای الله اکبر با آن سر داده اند.
 

 
روزهای اوج انقلاب در بهمن 57 و قله آن در دهه فجر، برای تمامی افرادی كه آن روزها را درک کرده اند سرشار از خاطرات شورانگیز است و کسانی که خود در بطن و عمق حوادث و جریانات حضور داشته به صورت طبیعی خاطرات بیشتری خواهد داشت.
 
 

 

اکنون در سی ونهمین بهار انقلاب اسلامی قرار داریم؛ انقلابی که با گذشت این مدت از عمر بابرکت خود روز به روز بر اعتلای آن افزوده می شود.
 

 
انقلابی که به رهبری معمار کبیر انقلاب اسلامی، حضرت امام خمینی(ره) برگ زرینی از تاریخ ایران را در سطح جهان رقم زد و اکنون این انقلاب در سطح دنیا بعنوان بی نظیرترین شناخته شده و باعث عزت و افتخار مسلمانان در بین جهانیان شده است.
 

 
همه ساله در این دهه مبارک مردم انقلابی ایران به جشن و سرور می پردازند و با آذین بندی و چراغ بندی محله ها در تمامی نقاط استان ها خود را در این پیروزی عظیم سهیم می کنند.
 
 

در همین راستا پایگاه خبری جویزربه میمنت این دهه مبارک به سراغ یکی از مبارزین انقلابی رفته است.

 

 

"حشمت یاسمی" در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار ما با شرح حال و هوای آن روزها می گوید :شهر ایوان درآن روزها حال و هوای خاصی داشت و اخبار رسیده از استان درآن زمان  فضای سیاسی شهر را تحت تاثیر خودش قرار داده  بود.

 

 

 
یاسمی اظهار کرد:سالهای آخر حکومت منحوس پهلوی مبارزات سیاسی مردم ایران علیه رژیم پهلوی آغاز شد،و هسته اولیه این مبارزات را جوانان مومن و متعهد و انقلابی تشکیل داده بودند ودرواقع جوانان پیشگام در پیروزی انقلاب بودند.
 

 

 یاسمی  می گوید :در آن زمان فضای سیاسی شهر توسط ژاندارمری وقت به شدت مورد رصد قرار می گرفت،و دستگاه حاکمیتی به کوچکترین تحرکات در داخل شهر واکنش نشان می دادو وریزو درشت رفت و آمد هاتوسط مامورین ژاندارمری زیر نظر گرفته می شد افرادی را در بین مردم به عنوان نفوذی گذاشته بودند که اطلاعات را از مردم می گرفتند.

 

 
وی ادامه داد: با ارائه یک طرح کلی بنا براین شد که در دستگاه ژاندارمری وقت بتوانیم نفوذ کنیم به همین خاطر توانستیم با فردی بنام "ستوان شفاهی " ارتباط برقرار نماییم ،البته این ارتباط در حد محدود صورت می گرفت .
 

 
یاسمی ادامه داد:جوانان مومن و حزب الهی همه پای کار بودند و با برگزاری جلسات شبانه در مسجدجامع شهر و منزل حاج ریاحی بسیاری از اقدامات را تصمیم گیری و دست به تظاهرات و راهپیمایی علیه رژیم می زدند ، ما از کوچکرین فرصت استفاده می کردیم و بارها با تجمع این جوانان اقدام به تظاهرات می کردیم که هربار نیروهای ژاندارمری علیه ما موضع می گرفتند.

 

 
این مبارز انقلابی تصریح کرد: شهید مرادی برای دریافت اعلامیه ها؛عکس ها و نوارهای  حضرت آقا ، به اسلام آباد و کرمانشاه می رفتند و در آنجا از طریق دوستانی که داشتند جدیدترین اعلامیه ها را دریافت و به شهرستان و ایلام می رساند و البته در بین مسیر روی تابلوها "مرگ بر شاه" می نوشتند ، از دوستان ما در ایلام که مدام با آنها در ارتباط بودیم و آنها نیز به شهرستان می آمدند می توان به آیت الله حیدری ایلامی ، آیت الله مروارید و آیت الله تعمیرکاری اشاره کرد که مستقیما جریان را هدایت می کردند.

 

 

وی با اشاره به روزهای پایانی رژیم می گوید : تقریبا در روزهای پایانی حکومت پهلوی بود که خبر رسید که تعدادی ازژاندارمری های ایلام توسط مردم تسخیر شده است در همین راستا  یک روز که ما در مسجد جامع حضور داشتیم ،شهید جوهر مرادی پیشنهاد خلاسلاح ژاندارمری را دادندو همگی با هدف تسخیر به سمت ژاندارمری وقت حرکت کردیم  و توانستیم در حرکتی سازماندهی شده پاسگاه را تصرف و اسلحه ها را در اختیار مردم قرار دهیم ، فرمانده پاسگاه که دلشان با مردم بود سریع به خانه ما پناهنده شد و با گرفتن یک دست کت و شلوار ، از شهر فرار کرد.

 

 

انتهای پیام/

ارسال نظر
تابناک ایلام
موسسه خیریه نسیم وصال
دفتر مقام معظم رهبری
پذیرش آگاهی های تبلیغاتی/ اینجا محل تبلیغات شما است
تقویم 6 ماهه اول هیئت کوهنوردی ایوان در سال 95
خبرگزاری فارس
خبرگزاری ایرنا
شبکه اطلاع رسانی دانا
هواشناسی ایلام