تازه ترین مطالب

پربیننده ترین مطالب

کد مطلب: 25105
تاریخ انتشار: 24. آذر 1396 - 12:12
یک وبگاه یمنی نوشت، اظهارات به ظاهر دلسوزانه بین المللی درباره توقف جنگ یمن و رسیدن کمک‌های انسانی به این کشور صرفا تزویر و دسیسه آنها برای سر و سامان یافتن اوضاع ائتلاف سعودی پس از شکست در فتنه صنعاست.

به گزارش پایگاه خبری جویزر ؛ وبگاه خبری «مراسل» در گزارشی با عنوان «آیا اظهارات بین المللی درباره توقف جنگ یمن صرفا فریبکاری است؟» به تشریح تغییر غیرمنتظره مواضع آمریکا و سازمان ملل در قبال جنگ یمن پرداخت.

در این گزارش آمده است: انتقادهای شدید از سوی آمریکا و انگلیس به ائتلاف سعودی به دلیل محاصره یمن از زمان کشته شدن علی عبدالله صالح، رئیس جمهور سابق یمن بالا گرفته است به گونه‌ای که این دو کشور بر ضرورت رفع کامل محاصره یمن و محدودیت‌های مربوط به رسیدن محموله‌های تجاری و پیش از آن کمک‌های بشردوستانه و همچنین بازگشایی فرودگاه صنعا و بندر الحدیده یمن متمرکز شده‌اند.

صفحه توئیتر وزارت خارجه آمریکا چهارشنبه گذشته اظهارات رکس تیلرسون، وزیر خارجه این کشور را منتشر کرده که گفت:« هیچ راه حل نظامی در یمن وجود ندارد و آمریکا اساسا بر رفع محاصره یمن متمرکز است».

تیلرسون گفت: «اوضاع در یمن غم انگیز است و تلاش‌های ما بر بازگشایی کانال‌های رساندن کمک‌های بسردوستانه و بازگشایی بنادر و فرودگاه صنعا متمرکز شده است و با عربستان برای بازگشایی بنادر با هدف رساندن کمک‌ها برای حل فاجعه بشردوستانه همکاری می‌کنیم».

وی افزود: «باید راه حلی سیاسی در یمن وجود داشته باشد نه اینکه پیروزی نظامی برای یک طرف باشد از همین رو با پنج کشور که با دولت یمن در تبعید همکاری می‌کند و همچنین معارضان این کشور توافق کردیم تا بدانیم چه کاری در توانمان است تا برای دستیابی به فرآیند صلحی که به این درگیری ها خاتمه دهد انجام دهیم».

کاخ سفید چند روز قبل اعلام کرده بود که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا از عربستان خواسته به محاصره یمن پایان داده و محدودیت‌ها برای ورود محموله‌های کمک‌های بشردوستانه و تجاری به یمن را بردارد و روز چهارشنبه سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز همین اظهارات را تکرار کرد.

«هدر نوبرت»، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: ما هنوز از ائتلافی که عربستان رهبری آن را برعهده دارد می‌خواهیم که ورود آزادانه کمک‌های انسانی و محموله‌های تجاری به یمن و بخصوص سوخت را تسهیل کند به گونه ای که اجازه بدهد غذا و کمک‌های بشردوستانه  به بنادر یمنی که تحت سیطره الحوثی‌هاست رسیده و به همه مناطق یمن توزیع شود..

وی افزود: ما از همه طرف‌ها می‌خواهیم که از غیرنظامیان و کارکنان بخش کمک‌های انسانی و آنهایی که همکاری می‌کنند و شخصا خطری بزرگ برای رساندن کمک‌های ناجی حیات ملت یمن به جان می‌خرند حمایت کنند»

آیا نبرد الحدیده متوقف شد؟

اما «بوریس جانسون»، وزیر خارجه انگلیس هم با صدور بیانیه‌ای درباره سفر دوره‌ای خود به منطقه و از جمله امارات برای بررسی پرونده یمن سخن گفت.

جانسون گفت که با امارات بر سر بازگشایی بندر الحدیده به توافق رسیده موضوعی که با انتقاد فعالان طرفدار دولت مستعفی منصور هادی روبرو شد کسانی که با سوال درباره چرایی عدم وجود نقشی از سوی این دولت درباره چنین توافقاتی گفتند: «توافق مذکور به معنای لغو نبرد ساحل غربی یمن برای تسلط بر بندر الحدیده است».

جانسون گفت: «به ابوظبی رفتم تا با رهبران امارات گفت وگوهایی بخصوص درباره جنگ یمن داشته باشم و بر ضرورت بازگشایی کامل بندر الحدیده به روی کمک های بشردوستانه و کالاهای تجاری به توافق رسیدیم بندری که بیش از هشتاد درصد از واردات یمن را پذیراست».

ویس افزود: ما همچنین بر سر ضرورت احیای فرآیند سیاسی به توافق رسیدیم.

وزیر خارجه انگلیس تاکید کرد: نگرانی ما درباره رنج بی شمار در یمن نباید چشم ما را بر این واقعیت بپوشاند که حل و فصل جنگی به این بزرگی و پیچیدگی‌های آن وقت گیر است و صبر می‌طلبد و موفقیت در آن تضمین شده نیست اما فرصت پیشرفت تنها از طریق ارتباط با همه نیروها در منطقه امکان پذیر است.

در حالی که انگلیس پرونده یمن را تحویل گرفته جانسون تاکید کرد که ماموریت خود را با جدیت پیش می‌گیرد وی گفت: «من مصمم هستم که دراین ماموریت جلو بروم چرا که از اوضاع غم انگیز انسانی در یمن مطلع هستم و با همکاران خود در کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس و آمریکایی بار دیگر در اوایل سال نو میلادی تشکیل جلسه خواهیم داد».

گوترش: جنگ بیهوده یمن باید متوقف شود

«آنتونیو گوترش»، دبیر کل سازمان ملل نیز در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی «سی ان ان» آمریکا انتقادهای شدید و بی سابقه ای رامتوجه ائتلاف سعودی کرد، وی جنگ یمن را بیهود خوانده و گفت: این جنگ باید متوقف شود چیزی که ناخرسندی عربستان و حمله رسانه‌های سعودی علیه گوترش را به همراه داشت.

گوترش با سخن از جنگ یمن گفت: «ما معتقدیم که این جنگی بیهود است معتقدیم که این جنگ علیه منافع عربستان و امارات است چیزی که ما نیاز داریم یک راه حل سیاسی است».

وی ضمن اشاره به  نیاز هفده میلیون یمنی به کمک گفت: ائتلاف سعودی باید محاصره یمن را رفع و فردوگاه صنعا و بندر الحدیده را بازگشایی کند.

دبیر کل سازمان ملل انتقادهای خود از جنگ یمن را تکرار کرد و گفت: به نظر من این جنگ رنج وحشتناکی برای ملت یمن به بار آورده و به نفع همه است که این جنگ متوقف شود.

وبگاه مراسل آورده است: این گونه که به نظر می‌رسد مواضع آمریکا، انگلیس و سازمان ملل فشار بی سابقه‌ای بر توقف جنگ در یمن و دستیابی به راه حلی سیاسی دارد و برخی می‌گویند که شکست کودتای علی عبدالله صالح، رئیس جمهور سابق علیه الحوثی‌ها اوضاع را بر سر ائتلاف سعودی خراب کرد چون ائتلاف به کودتای صالح به عنوان برگ برنده نهایی خود امید داشت تا در نتیجه آن به پیشرفتی نظامی دست یابد که طی قریب به سه سال اخیر در آن ناکام مانده است.

مراسل افزود: بنابراین درخواست‌های بین المللی برای توقف جنگ می‌تواند با هدف آرام کردن اوضاع برای مرتب کردن دوباره برگه‌های ائتلاف سعودی باشد.

انتهای پیام/

ارسال نظر
دفتر مقام معظم رهبری
پذیرش آگاهی های تبلیغاتی/ اینجا محل تبلیغات شما است
تقویم 6 ماهه اول هیئت کوهنوردی ایوان در سال 95
خبرگزاری فارس
خبرگزاری ایرنا
شبکه اطلاع رسانی دانا
هواشناسی ایلام
به کانال تلگرامی "خبرنامه جویزر" بپیوندید
تابناک ایلام