تازه ترین مطالب

پربیننده ترین مطالب

کد مطلب: 23701
تاریخ انتشار: 27. مهر 1396 - 14:51
تولیدکننده پروتکل کشت‌بافت گفت: در زمینه کشت‌بافت در کشور با کمبود متخصص روبرو هستیم و از آن رنج می‌بریم.

به گزارش پایگاه خبری جویزر؛ به نقل از  تهران نیوز، کارآفرینی و تولید امروزه جزو نیازهای اساسی کشور تلقی می‌شود و زمینه‌ساز اصلی اقتصاد مقاومتی و بهبود روند اشتغالزایی است، تا جایی که رهبر معظم انقلاب در چند سال اخیر بارها بر کارآفرینی تاکید داشتند.

 

 

در زمینه کارآفرینی مهم‌ترین موضوع تحقیق و متخصص بودن در کار مورد نظر است، چرا که امروزه عامل اصلی رقابت بین واحدهای تولیدی نوآوری و تحقیقات می‌باشد. بسیاری از کارشناسان بر این باورند که امروزه در زمینه‌های مختلف هم دانش لازم وجود دارد و هم افراد تحصیل کرده اما تنها موردی که کمبود آن احساس می‌شود نبود متخصص و محقق است.

 

 

خانم شهرزاد محقق و تولیدکننده کشت‌بافت که به گفته خودش بیش از ۲۵سال از عمر خود را در زمینه کشت‌بافت در امر تحقیقات و تولید گذرانده، معتقد است عامل اصلی پیشرفت علاوه بر انگیزه و دانش، داشتن تخصص است که با کار و تلاش به دست می‌آید. 

 

 

خانم شهرزاد، محقق و تولیدکننده پروتکل کشت‌بافت در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس اقتصادی تهران نیوز، گفت: از سال ۶۹ کار کشت‌بافت را شروع کردم و حدود ۲۲سال متوالی صرفا در زمینه تحقیقات، به عنوان همکار و مجری طرح فعالیت خود را ادامه دادم .

 

 

شهرزاد افزود: در سال۹۲قرار بر این شد شرکتی را تاسیس کنم تا علاوه بر برطرف کردن کم و کاستی‌های موجود در زمینه کشت‌بافت مکانی باشد که عمل و تحقیقات به هم برسند، به عبارت دیگر در کشور بخش تحقیقات برای خودش کار می کند و اجرا نیز جدا از آن فعالیت می‌کند به همین منظور در قسمت تحقیقات هیچ اطلاعاتی در خصوص اجرا وجود ندارد و در واحدهای تولیدی ما به ندرت پیش می‌آید بحث تحقیق وجود داشته باشد به همین دلیل هر دو طرف یکسری ایراداتی دارند.

 

 

وی ادامه داد: تصمیم بر این شد که کار را با جدیت انجام بدهم و در این راه از تعداد نیروی‌های جوان و کار آموز استفاده کردم که مورد حمایت بسیاری از دوستان و همچنین دبیر‌خانه گیاهان دارویی بخش نهاد ریاست جمهور قرار گرفتم.

 

 

این تولیدکننده خاطرنشان کرد: اکنون دانش فنی تکثیر انبوه بیش از ۲۰ گونه گیاهی بدست آمده و توانستم به بخش تولید در داخل کشور در بحث فروش و توسعه کمک کنیم.

 

 

شهرزاد عنوان کرد: ما می‌توانیم یک کار تولید را تمام و کمال در کشور اجرا کنیم، با وجود فعالیت‌های انجام شده در این زمینه توسط شرکت‌های موجود، در این مورد بسیار عقب هستیم یعنی هنوز نیاز داریم بسیاری از شرکت‌ها به یک سطح از استاندارد برسند.

 

 

وی افزود: زمانی که نهال از این مراکز خارج می‌شود باید مورد تایید مسئولین نهال قرار گیرد، به همین منظور باید از پایه گیاهان، مورد تایید و استاندارد استفاده نماییم.

 

 

این محقق با بیان اینکه با استفاده از فن کشت‌بافت توانستیم برخی از گیاهان در حال انقراض را نجات دهیم اذعان داشت: از فن کشت‌بافت علاوه بر تکثیر در زمینه‌های زیادی می‌توان از آن استفاده کرد اما در ایران در بخش تولید بیشتر تاکید بر تکثیر و فراوانی است علاوه بر آن برای نجات دادن گیاهان در حال انقراض نیز در کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

 

این تولید‌کننده خاطرنشان کرد: از لحاظ دانش تفاوت چندانی با جهان نداریم اما از لحاظ اجرا، تکنولوژی ما به حد استانداردهای جهانی نرسیده است، ما باید بتوانیم نهال‌هایی تولید کنیم که دارای شناسنامه کاملا قوی باشند و برای این منظور  باید مسیری طولانی را طی کرد.

 

 

شهرزاد تجربه، ناامید نشدن و حرکت به سمت جلو را علت موفقیت خود دانست و گفت: تجربه خوبی که از موسسه تحقیقات به دست آوردم توانست در پیشرفت بنده کمک شایانی کند علاوه بر آن امید داشتن به اینکه من می‌توانم و همچنین حرکت به جلو و انگیزه از علت‌های بود که توانستم در کارم موفق بشوم.

 

 

وی خطاب به فارغ‌التحصیلان دانشگا‌هی گفت: بنده به افرادی که از دانشگاه فارغ‌التحصیل می‌شوند توصیه به کارآفرینی نمی‌کنم حتی اگر دانشگاه‌ به صورت کاربردی به دانشجویان آموزش داده باشد، آن‌ها باید در ابتدا کار را یاد بگیرند و پختگی لازم و تسلط کامل را به دست بیاورند و سپس به دنبال کارآفرینی باشند. زمانی که دانشجو فارغ‌التحصیل می‌شود تنها یک مدرک دارد به همین منظور باید کار کند تا به یک کارشناس تبدیل شود.

 

 

این محقق با اشاره به اینکه در زمینه کشت‌بافت در کشور با کمبود متخصص مواجه هستیم و از آن رنج می‌بریم، خاطر‌نشان کرد: متخصص بودن مستلزم فعالیت زیاد است و از روز اول نمی‌توان به آن دست پیدا کرد، من از جوانان این انتظار را دارم یاد بگیرند، تلاش کنند و از روز اول انتظارات بالایی نداشته باشند و حاضر شوند خاک بخورند تا جایی که یاد بگیرند و بلد شوند.

 

 

 

کشت بافت و سلول گیاهی به همراه روش‌های مهندسی ژنتیک از ارکان مهم فناوری زیستی به عنوان یکی از علوم پیشرفته دنیا به‌شمار می‌آیند. با علم به این موضوع که هر یک از سلول‌های گیاهی تمایز نیافته توانایی تبدیل شدن به گیاه کامل را دارند، دریچه‌ای تازه پیش روی دانشمندان و محققان علوم زیستی گشوده شد، به نحوی که در مقایسه با روش‌های اصلاح سنتی گیاهان، تسریع قابل ملاحظه‌ای در مدت زمان اجرای برنامه‌های اصلاحی به وجود آمد و امکان انجام تلاقی‌های بین جنسی را نیز فراهم نمود. علاوه بر این نگهداری ذخایر توارثی، تولید گیاهان عاری از ویروس و تولید گیاهان هاپلوئید از جمله کاربردهای مهم دیگر کشت‌بافت و سلول گیاهی می‌باشند.

 

 

 

  

 

 

 

 

 

انتهای پیام/

ارسال نظر
پذیرش آگاهی های تبلیغاتی/ اینجا محل تبلیغات شما است
تقویم 6 ماهه اول هیئت کوهنوردی ایوان در سال 95
خبرگزاری فارس
خبرگزاری ایرنا
شبکه اطلاع رسانی دانا
هواشناسی ایلام
به کانال تلگرامی "خبرنامه جویزر" بپیوندید
تابناک ایلام
موسسه خیریه نسیم وصال