تازه ترین مطالب

پربیننده ترین مطالب

کد مطلب: 23520
تاریخ انتشار: 20. مهر 1396 - 15:39
هیأت جنبش فتح و حماس در قاهره، به طور رسمی توافق آشتی ملی را امضاء کردند.

به گزارش پایگاه خبری جویزر،هیأت جنبش فتح و حماس، امروز بعداز ظهر (پنج شنبه) سرانجام پس از دو روز مذاکره، توافق آشتی ملی را امضاء کردند که به موجب آن اداره نوار غزه به تشکیلات خودگردان محول می‌شود.

به نوشته خبرگزاری فلسطینی صفا، «عزام احمد» عضو کمیته مرکزی جنبش فتح و «صالح العاروری» نائب رئیس دفتر سیاسی حماس، این توافقنامه را امضاء کردند.

در مراسم امضای این توافقنامه که در ساختمان اطلاعات و امنیت مصر در قاهره برگزار شد، «خالد فوزی» وزیر اطلاعات مصر نیز حضور داشت.

امضای این توافقنامه به علت حضور بسیار زیاد خبرنگاران و رسانه‌ها با تأخیر صورت گرفت و به گزارش تلویزیون‌های فلسطینی، پس از امضای این توافق مردم غزه در خیابان‌ها به شادی پرداختند.

طبق این توافق، فتح و حماس توافق کرده‌اند که دولت توافق ملی وظایف و مسئولیت خود را از تاریخ 1 دسامبر سال جاری در نوار غزه، همانند کرانه باختری به دست گیرد و در راستای حل مشکلات ناشی از اختلافات وارد عمل شود

بندهای توافق آشتی ملی

«عزام الاحمد» عضو کمیته مرکزی جنبش فتح پس از امضای این توافقنامه، گفت: دولت فلسطین اداره گذرگاههای غزه را بر عهده خواهد گرفت و  گارد ریاست‌جمهوری نیز اداره گذرگاه «رفح» را بدست می‌گیرد اما این گذرگاه وضعیت خاصی دارد و برای بازگشایی آن باید یکسری کارها انجام شود.

وی با قدردانی از نقش دولت مصر در وصول به این توافق گفت: نقش آفرینی مصر در این توافق، با تمامی دفعات قبلی تفاوت داشت و اردن و عربستان تلاش‌های مصر را در این رابطه دنبال می‌کردند.

در مقابل «صالح العاروری» نائب رئیس دفتر سیاسی حماس نیز، با تشکر از نقش مصر، گفت: ما با جنبش فتح برادریم هرچند اختلافاتی داشته باشیم و گزینه دیگری جز رفتن به سوی تحقق وحدت فلسطینی نداریم.

او افزود: رهبری حماس از تمامی کسانی که در تحقق این آشتی کمک کردند، قدردانی می‌کند و به این توافق کاملا پایبند است؛ ما برای پایان دو دستگی با عزم جدی و صادقانه وارد شده‌ایم و حماس مبتکر این طرح برای رسیدن به آشتی ملی بود.

العاروری همچنین گفت که مذاکرات بر تسلط دولت توافق ملی بر نوار غزه و کرانه باختری متمرکز بود.

 

در حال تکمیل...

ارسال نظر
تقویم 6 ماهه اول هیئت کوهنوردی ایوان در سال 95
خبرگزاری فارس
خبرگزاری ایرنا
شبکه اطلاع رسانی دانا
هواشناسی ایلام
به کانال تلگرامی "خبرنامه جویزر" بپیوندید
تابناک ایلام
موسسه خیریه نسیم وصال
دفتر مقام معظم رهبری
پذیرش آگاهی های تبلیغاتی/ اینجا محل تبلیغات شما است